O ratnim dešavanjima na širem prostoru regije srednja Bosna do sada je, takođe, napisano i objavljeno više radova, memoarskih zapisa, parcijalnih analiza. Monografijom „Treći korpus Armije Bosne i Hercegovine (1992. – 1995.) čitaocu se na jednom mjestu pružaju objedinjeni podaci i informacije o jednoj od ključnih jedinica u odbrani BiH, što i jeste bio jedan od važnih ciljeva ovog izdavačkog napora.

Autorski tim ove knjige čine školovani oficiri visokog ranga, od kojih su neki svoje vojno-stručno znanje i ratno iskustvo (mahom su svi prošli kroz jedinice i komande Trećeg korpusa) obogatili sociološkim, politološkim i drugim studijama, stekli najviše akademske titule i već objavili zapažene stručne i naučne radove i knjige. Ovu monografiju potpisuju: Sakib Kurtić, Sakib Mahmuljin, Džemal Merdan, Hasib Mušinbegović, Džemal Najetović, Ahmet Odžačkić, Haso Ribo, Zemir Sinanović i Remzija Šiljak. Izuzetno dopadljivo i originalno likovno rješenje korica (naslovne strane) uradio je akademski slikar Ahmet Hundur.

Izdavač knjige je Savez ratnih vojnih invalida Zeničko-dobojskog kantona. Nakon svečane promocije u Zenici, knjiga je promovisana i u Tešnju, 19. 4. 2014. godine u prisustvu brojnih pripadnika Korpusa, članova porodica poginulih boraca i šehida te uglednih kulturnih i javnih radnika općine Tešanj. O knjizi su govorili mr.sc. Sakib Kurtić, prof. dr. Faik Uzuznović, doc. dr. Omer Hamzić, te Mustafa Cerovac, k-dant OG 7-jug A BiH i general Sakib Mahmuljin, jedan od ratnih komandanata Trećeg korpusa.

Govoreći o knjizi, njenoj strukturi, sadržaju i dometima doc. dr. Omer Hamzić je, između ostalog istakao: „Ma koliko možda i sami subjektivno opterećeni posljedicama (što ne reći i traumama rata u kojem su i sami sudjelovali), autori su se uspjeli odmaknuti od bilo kakvog prigodničarstva, ispraznih i šupljih patriotskih parola i predrasuda. Ničega suvišnog, perifernog – što bi opteretilo suštinu i nehotice zamaglilo istinu, ali ni premalo – što bi, opet, proizvelo nejasnoće i nedoumice kod čitaoca. Kao rezultat, dobili smo jednu uspjelu historijsku monografiju ili preciznije rečeno, jednu dobro urađenu publikaciju s područja vojne historije BiH...“

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Održana promocija knjige grupe autora, Treći korpus Armije Bosne i Hercegovine (1992. – 1995.), Savez ratnih vojnih invalida Zeničko-dobojskog kantona, Zenica 2014