Slika ZagrebNa Filozofskom fakultetu u Zagrebu od 22. do 26. septembra 2014. održan je međunarodni naučni skup "Stoljeće hrabrih: Arheologija rimskog osvajanja i otpora starosjedilaca u Iliriku za vrijeme Augusta i njegovih nasljednika". Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu tako se priključio nizu sveučilišta, muzeja te drugih naučnih i kulturnih ustanova u svijetu koji ove godine obilježavaju 2000 godina od života rimskog cara Augusta.

Augustovo je djelovanje, kao i ono njegovih nasljednika, na prostoru Ilirika trajno promijenilo kulturnu i etničku sliku područja. Na skpu je bilo govora o raznim aspektima djelovanja Augusta i njegovih nasljednika (vojska, arhitektura, umjetnost, utjecaj na domaće stanovništvo, uprava, infrastruktura...). Vremenski okvir koji su obuhvatala izlaganja je bio od vladavine Oktavijana (Augusta) do Nerona, što otprilike tvori zaokruženu cjelinu od jednog stoljeća. O važnosti Augusta i njegovih nasljednika, osvajanju, sukobima i trajnom utjecaju svih razina na područje Ilirika govorilo je 65 naučnika iz 13 zemalja.

U sklopu naučnog skupa organizovana je i ekskurzija prema Naroni, gdje su učesnici imali priliku posjetiti jedan od najvažnijih spomenika za to razdoblje - Augustej, kao i nanovo otvoreni antički postav Arheološkog muzeja u Zadru s poznatim kipom Augusta. Pored toga, upravo u vrijeme održavanje kongresa, u Arheološkom muzeju u Zagrebu otvorena je prigodna izložba "Augusteum favissae".

Naučni odbor konferencije činili su: prof. dr. Werner Eck, Sveučilište u Kölnu; prof. dr. Péter Kovács, Katoličko sveučilište Pázamány Peter u Piliscsabi, Sveučilište u Beču; prof. dr. Bruna Kuntić-Makvić, Odsjek za povijest, Filozofski fakultet u Zagrebu; prof. dr. Emilio Marin, Hrvatsko Katoličko sveučilište, Zagreb; prof. dr. Robert Matijašić, Odjel za humanističke znanosti, Sveučilište Juraja Dobrile u Puli; dr. Krešimir Matijević, Sveučilište u Trieru; prof. dr. Marina Milićević Bradač, Odsjek za arheologiju, Filozofski fakultet u Zagrebu; prof. dr. Mirjana Sanader, Odsjek za arheologiju, Filozofski fakultet u Zagrebu; dr. Manfred Schmidt, Brandenburška akademija znanosti, Berlin; dr. Marjeta Šašel Kos, Institut za arheologiju, Znanstvenoistraživački centar Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, Ljubljana. Učešće na skupu zauzeli su i uposlenici Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, prof. dr. Dževad Drino i ass. Benjamina Londrc.

Autor teksta: Benjamina Londrc

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti U Zagrebu održan međunarodni naučni skup „Stoljeće hrabrih: Arheologija rimskog osvajanja i otpora starosjedilaca u Iliriku za vrijeme Augusta i njegovih nasljednika“